Trešais posms norisinās klātienē – Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātē. Dalībnieki piedalās eksperimentālajā kārtā, kurā jāizskaidro demonstrējums un jāveic eksperimentāls uzdevums, kā arī teorētiskajā kārtā, kur jāatrisina trīs teorijas uzdevumi. Kopējais uzdevumu pildīšanas laiks ir piecas ar pusi stundas. Darbus vērtē žūrija, kuras sastāvā ir fizikas skolotāji, FMOF mācībspēki un studenti. Tradicionāli katrā klašu grupā tiek noskaidrots labākais eksperimentators un labākais teorētiķis.
Dalībnieki, kas demonstrējuši augstāko sniegumu - gan valsts fizikas olimpiādē, gan Atklātajā fizikas olimpiādē tiek uzaicināti piedalīties treniņizlasē, kur FMOF mācībspēku un studentu vadībā apgūst padziļināti fizikas problēmu risināšanu - gan teorētiski, gan eksperimentāli. Latvijas izlases sastāvu dalībai starptautiskajā fizikas olimpiādē nosaka dalībnieku rezultāti atlases sacensībās, kas vienlaikus ir Ziemeļvalstu - Baltijas valstu fizikas olimpiāde, ko katru gadu organizē Igaunija.
Starp fizikas olimpiāžu uzdevumu autoriem ir profesori, zinātnieki, pat studenti – svarīga ir uzdevuma kvalitāte un ideja, nevis autors. Fizikas olimpiādes gadu gaitā ir attīstījušās par ļoti svarīgu sadarbības instrumentu starp vidusskolu un augstskolu. Izaicinājums izdomāt interesantus un skolēniem vērtīgus uzdevumus iedvesmo pasniedzējus un studentus ikdienas studiju un pētniecības darbā, jo pēc savas būtības izcilākie fiziķi ne ar ko neatšķiras no skolēniem, kas piedalās olimpiādēs – viņiem arī ļoti patīk risināt fizikas uzdevumus! Savukārt, skolēni caur olimpiāžu uzdevumiem gūst lielāku priekšstatu par mūsdienu zinātnes pētījumiem un tajos izmantotajām metodēm.